بررسی اجمالی مشکلات ادراری

بیشتر افراد در طول زندگی خود دچار نوعی مشکلات ادراری می شوند. مشکلات و آسیب های مجاری ادراری می تواند جزئی یا بسیارجدی باشد که این مشکلات جزئی و جدی می توانند با علائم مشابه هم شروع شوند. بسیاری از مشکلات و آسیب های ادراری جزئی هستند و در درمان های کوتاه مدت و معاینات یک روزه برطرف می شوند.

 

رنگ و بوی ادرار

بسیاری از موارد می توانند بر رنگ ادرار تأثیر بگذارند؛  تعادل مایعات، رژیم غذایی، داروها و بیماری ها از جمله مواردی هستند که در رنگ و بوی ادرار موثر هستند. میزان تیره یا روشن بودن رنگ ادرار به شما می گوید که مقدار آب در آن چقدر است. مکمل های ویتامین B می توانند ادرار را زرد روشن کنند. برخی از داروها، شاه توت، چغندر، ریواس یا خون در ادرار می توانند ادرار را قرمز تیره کنند. برخی غذاها (مانند مارچوبه)، ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها (مانند پنی سیلین) می توانند بوی ادرار متفاوتی داشته باشند. یک بوی شیرین و میوه ای ممکن است ناشی از دیابت کنترل نشده باشد.

همچنین عفونت دستگاه ادراری می تواند باعث ایجاد بوی بد شود.

 

علائم رایج در مشکلات ادراری

علائم رایج یک مشکل ادراری عبارتند از:

-سوزش همراه با ادرار (سوزش ادرار)، که این رایج ترین علامت عفونت ادراری است.

-تکرر ادرار، بدون دفع مقدار زیاد ادرار

-درد در پهلو، این درد زیر قفسه سینه و بالای کمر در یک یا دو طرف پشت احساس می شود.

-تب

-نیاز فوری به به دفع ادرار

-احساس عدم توانایی تخلیه کامل مثانه

-خون در ادرار (هماچوری / هماتوری)، ادرار شما ممکن است قرمز ، قهوه ای یا صورتی به نظر برسد. خون در ادرار ممکن است بعد از ورزش سخت و زیاد مانند دویدن یا دوچرخه سواری رخ دهد.

-نشت ادرار (بی اختیاری ادرار)

تهوع و استفراغ.

 

اگر تنها دارای یک علامت از مشکلات ادراری هستید و یا اینکه علایم شما مبهم است، باید به فکر معاینه پزشکی باشید تا هر چه سریع تر از بروز مشکلات ادراری جدی تر جلوگیری شود.

 

مشکلات ادراری

عفونت ها و مشکلات ادراری

عفونت ها و مشکلات ادراری

هنگامی که به عفونت ادراری (UTI )مبتلا هستید، ممکن است چندین علائم مشکلات ادراری داشته باشید. عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان است. این به این دلیل است که مجرای ادرار در خانمها کوتاهتر است و با باکتریهای پوست، مقعد و واژن تماس پیدا می کند. با کنترل عوامل خطرساز که می توانند باعث بروز این عفونت ها شوند، شانس ابتلا به UTI را کاهش دهید.

 

عفونت هایی که معمولاً باعث علائم UTI و مشکلات ادراری می شوند عبارتند از:

عفونت های مثانه: که شایع ترین نوع عفونت ادراری است و اغلب در زنان 20 تا 50 ساله که فعالیت جنسی دارند رخ می دهد. حدود پنجاه درصد از زنان در طول زندگی خود به عفونت مثانه مبتلا می شوند.

عفونت کلیه ، که شیوع آن کمتر ولی جدی تر از عفونت مثانه است.

_پروستاتیت و اپیدیدیمیت، که مشکلات ادراری در مردان است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

_ورم رحم، که می تواند با عفونت های مقاربتی ایجاد شده و باعث درد همراه با دفع ادرار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

_سیستیت بینابینی یا سندرم التهاب مثانه، نوعی بیماری مزمن و دردناک است که تشخیص آن دشوار است. با وجود اینکه هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما با کمک داروها و روش­های درمانی، تحمل آن آسان تر می شود. دشواری در تشخیص این بیماری، از آن جهت است که سندرم التهاب مثانه، اغلب با طیف وسیعی ازعلائم شدید مشابه سایر بیماری ها همراه است

 

سایر مشکلات ادراری

سنگ کلیه، یکی از رایج ترین مشکلات ادراری است که می تواند علائم خفیف تا شدید ادراری ایجاد کند. مردان 20 تا 30 ساله اغلب مبتلا به سنگ کلیه می شوند، اما هر کسی می تواند در هر سنی دچار سنگ شود.

آسیب به ناحیه تناسلی می تواند درد شدیدی ایجاد کند. شدت درد همیشه شاخصی از شدت آسیب نیست. بعد از آسیب دیدگی مانند ضربه به ناحیه تناسلی ، مراقبت از مشکلات ادراری مهم است. اگر در ادرار کردن مشکل دارید ، نمی توانید ادرار کنید ، در ادرار خون دارید ، تورم دارید یا درد مداوم دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

همچنین در زنان و دختران، تحریک پوست دستگاه تناسلی می تواند باعث درد همراه با ادرار شود.

 

مشکلات ادراری مربوط به افزایش سن

با افزایش سن، برخی از مشکلات ادراری شایعتر می شوند.

بی اختیاری ادرار ناشی از استرس(بی اختیاری ادراری استرسی) شایع ترین شکل بی اختیاری ادرار در زنان مسن است. زایمان های متعدد، افزایش سن و کاهش سطح هورمون ها ممکن است باعث تغییراتی در عضلات لگن شود که منجر به بی اختیاری استرس شود. بی اختیاری ادراری استرسی از مشکلات ادراری است که امکان بروز آن در مردان ، به ویژه در افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند، وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

مشکلات ادراری( مشکل در دفع ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار) در مردان اغلب به دلیل بزرگ شدن پروستات ایجاد می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

برای درمان درست و موثر مشکلات ادراری نیاز است که علل ایجاد این مشکلات را بررسی کنیم و این مستلزم بررسی آناتومی، فیزیولوژی مثانه، سیستم ادراری‌ و علل زمینه‌ای می‌باشد.

در مرکز یک روزه مهراد با تشخیص سریع عفونت ادراری با روش آزمایش فوری ادرار و توصیه VD و همچنین موجود بودن تمامی تجهییزات مورد نیاز مانند دستگاه یوروفلومتری، یوروداینامیک و سونوگرافی برای تشخیص مشکلات ادراری و دستگاه EXMI، بایوفیدبک، نوروفیدبک و لیزر‌های درمانی در یک مکان، تلاش شده‌است که یک مرکز بسیار مدرن، علمی و به روز مشکلات ادراری را با نگاه کل‌نگر بررسی کرده و بهترین درمان را توصیه می‌نماید.