پرینوپلاستی چیست؟

پرینوپلاستی به عمل جراحی ترمیمی قسمت پرینه گفته می شود. پرینه به قسمت سطحی که میان مقعد و واژن قرار دارد، گفته می شود. این ناحیه دارای بافت پوستی در لایه رویی و ماهیچه های نازک در لایه های عمیق است. این قسمت از واژن تا مقعد دارای حدودا طولی به اندازه 2 تا 4 سانتی متر است. این ماهیچه ها دارای 3 لایه بوده و در امتداد خود دیافراگم و کف لگن را تشکیل می دهد. وظیفه این اجزا محافظت از اندام های تناسلی بوده و آنها را در خود نگه می دارد . وقتی که این ناحیه آسیب ببیند یا دچار پارگی شود ، باعث افتادگی اندام های داخلی و مثانه می شود. سپس رکتوم شل شده و افتاده می شود. در اینجاست که اهمیت پرینوپلاستی مشخص می شود. در طی این عمل ماهیچه های عمقی و پوست سطحی پرینه اصلاح شده و از لحاظ عملکردی و زیبایی ترمیم می گردد.

 

کاربرد پرینوپلاستی چیست؟

در پی آسیب دیدن عضلات لگن و ناحیه پرینه بر اثر زایمان طبیعی یا مقاربت های متعدد ، بافت واژن شل شده وکیفیت رابطه جنسی تنزل می یابد . در این شرایط علاوه بر مختل شدن جنبه عملکردی واژن ، ظاهر آن نیز تحت تاثیر قرار گرفته و پوست این ناحیه تیره تر و کدرتر می شود. عمل جراحی پرینوپلاستی علاوه بر ترمیم و اصلاح لایه های میانی واژن و مقعد، مجددا زیبایی را به آلت تناسلی خانم باز می گردان . به این ترتیب که ورودی واژن جمع شده و قسمت خارجی نیز بازسازی و ترمیم می شود.

 

جراحی پرینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی پرینوپلاستی معمولا با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می گیرد و دیگر نیازی به بستری شدن بیمار نیست و با روش های جدیدی که انجام می گیرد، دوره ریکاوری محدودی دارد . پس از طی دوره نقاهت پس از جراحی ، بیمارعلاوه بر این که اعمال جنسی خود را بهبود یافته و داراری کیفیت بالا می بیند و دیگر مشکل گشاد بودن ویا شل شدگی واژن را ندارد، از لحاظ ظاهری نیز احساس رضایت می نماید. جراحی پرینوپلاستی و ورزش کگل می تواند تاثیرات بسیار مثبت و رضایت بخشی درزندگی جنسی بیمار داشته باشد.