وکیوم تراپی چگونه انجام می شود؟

در وکیوم تراپی یا پمپ آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ، یک سیلندر پلاستیکی بر روی آلت تناسلی قرار می‌گیرد و هوا از درون سیلندر خارج می‌شود. این عمل باعث می‌شود که آلت تناسلی تحت فشار قرار گرفته و خون در درون آن جریان یابد. یک حلقه لاستیک و منعطف بر روی قسمت انتهایی آلت تناسلی قرار گرفته که به حفظ حالت طبیعی آن کمک می‌کند.

وکیوم تراپی، یکی از معدود گزینه های درمانی برای تانوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ کافی برای رابطۀ جنسی است (اختلال در نعوظ). یک پمپ آلت تناسلی، شامل یک لولۀ پلاستیکی (که متناسب با اندازۀ آلت تناسلی است و سرتاسر آن قرار می‌گیرد)، یک پمپ دستی یا باطری‌خور متصل به لوله، و یک نوار است که هنگام نعوظ، اطراف قسمت پایینی آلت تناسلی قرار می‌گیرد (حلقه انقباض).
یک پمپ آلت تناسلی وسیله‌ای است که آن را پمپ مکنده، یا دستگاه مکنده برای نعوظ می‌نامند.

وکیوم تراپی | کلینیک اورولوژی مهراد

دلایل نیاز به وکیوم تراپی

اختلال در نعوظ، خصوصا بعد از جراحی پروستات و در مردان مسن‌تر، یک مشکل رایج است. داروهای خوراکی که برای درمان اختلال در نعوظ تجویز می‌شوند، شامل سیلدنافیل (ویاگرا)، واردنافیل (لویترا، استاکسین)، تادالافیل (سیالیس، ادسیرسا)، و اوانافیل (استندرا) می‌شوند.

درمان‌های دیگر اختلال در نعوظ شامل موارد زیر هستند:

 • داروهایی که از طریق سر آلت تناسلی وارد مجرایی می‌شوند که ادرار و مایع منی را حمل می‌کند (میزراه).
 • تزریقاتی که به آلت تناسلی تزریق می‌شود (تزریقات آلت تناسلی).
 • قرار دادن ایمپلنت‌های آلت تناسلی از طریق جراحی (پروتز آلت تناسلی)

در صورتی که این درمان ها باعث عوارض جانبی شوند، بهبودی بوجود نیاورند، و یا راه‌های بی‌خطری برای‌تان نباشند، پمپ آلت تناسلی ممکن است انتخاب خوبی باشد.

پمپ‌های آلت تناسلی می‌توانند به چندین دلیل، درمان خوبی برای اختلال در نعوظ باشند:

 • پمپ های آلت تناسلی موثر هستند. با تمرین و استفادۀ صحیح، اکثریت آقایان می‌توانند نعوظ کافی برای رابطۀ جنسی بدست بیاورند.
 • پمپ های آلت تناسلی نسبت به درمان های دیگر، خطر کمتری را ایجاد می‌کنند. خطر یا مشکلات جانبی استفاده از آن، کمتر از خطرات و عوارض جانبی درمان های دیگر اختلال در نعوظ است.
 • هزینۀ کلی آن کمتر است. بعد از خریدی که در اولین قدم انجام می‌شود، استفاده از یک پمپ آلت تناسلی از هر درمان دیگری برای اختلال در نعوظ هزینۀ کمتری دارد.
 • پمپ های آلت تناسلی، غیرتهاجمی هستند. آنها به جراحی، وارد کردن دارو به سر آلت تناسلی‌تان یا تزریقات آلت تناسلی نیازی ندارند.
 • پمپ های آلت تناسلی می‌توانند درکنار درمان های دیگر استفاده شوند. می‌توان بهمراه مصرف داروها یا با وجود ایمپلنت آلت تناسلی، از پمپ آلت تناسلی استفاده کرد. برای بعضی از آقایان، ترکیبی از درمان های اختلال در نعوظ بهترین اثرگذاری را دارد.
 • استفاده از یک پمپ آلت تناسلی، ممکن است بعد از مراحل معین، به شما در بازیابی عملکرد نعوظ کمک کند. مثلا بعد از جراحی پروستات یا پرتودرمانی برای سرطان پروستات، استفاده از یک پمپ آلت تناسلی ممکن است به شما در بازیابی توانایی‌تان برای داشتن یک نعوظ طبیعی کمک کند.

خطرات وکیوم تراپی

با اینکه پمپ‌های آلت تناسلی برای بیشتر آقایان بی‌خطراند، اما تعدادی خطرات احتمالی وجود دارد. برای مثال:

 • درصورت مصرف داروهای رقیق‌کنندۀ خون، در معرض خطر دوچندان خونریزی هستید. مثال های این مورد شامل وارفارین (کومادین، جانتوون) و کلوپیدوگرل (پلاویکس) هستند.
 • اگر مبتلا به کم‌خونی داسی شکل یا اختلال خونی دیگری هستید، ممکن است پمپ آلت تناسلی برای شما خطرناک باشد. این شرایط می‌توانند شما را مستعد به لخته های خونی یا خونریزی کنند.
  به پزشک خود همه چیز را دربارۀ وضعیت سلامتی‌تان و داروهایی که مصرف می‌کنید، اعم از مکمل های گیاهی، بگویید. اینکار به جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک می‌کند.

عوارض جانبی وکیوم تراپی

عوارض جانبی استفاده از یک پمپ آلت تناسلی، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دانه های قرمز به اندازۀ سرسوزن (نقاط خونی). این مورد بخاطر خونریزی در زیر سطح پوست آلت تناسلی شما رخ می‌دهد.
 • بی‌حسی، سردی، یا آبی شدن رنگ پوست. این مورد می‌تواند زمانی که نوار انقباض در جایش قرار دارد، رخ دهد.
 • درد یا خون‌مردگی. علم بر چگونگی استفادۀ صحیح از پمپ آلت تناسلی، می‌تواند به شما در جلوگیری از آسیب به آلت تناسلی‌تان کمک کند.
 • احساس مایع منی محصورشده. هنگام انزال، ممکن است احساس کنید مایع منی‌تان محصور شده است، یا انزال ممکن است دردناک باشد. بعضی از تولیدکنندگان، حلقه های انقباض را با برش کوچکی درست می‌کنند که ممکن است به این مورد کمک کند.

پمپ های آلت تناسلی ممکن است معایب احتمالی دیگری هم داشته باشند:

 • نعوظ با احساس غیرطبیعی. پمپ های آلت تناسلی می‌توانند باعث نعوظی شوند که احساس طبیعی یا خود به خودی بودن ندارد. ممکن است در قسمت پایینی آلت، کمبود سفتی و سختی داشته باشید که این امر اجازه می‌دهد آلت، بیشتر از زمانی که نعوظ طبیعی است، بچرخد.
 • احساس تعذب. استفاده از پمپ آلت تناسلی هم از طرف شما و هم از طرف همسرتان، نیازمند صبوری و درک است. ممکن است مدتی طول بکشد تا با دستگاه احساس راحتی کنید.
 • همکاری دستان مورد نیاز است. پمپ های آلت تناسلی برای کار کردن نیازمند استفاده از دستان و انگشتان هستند، که این مورد می‌تواند برای بعضی از آقایان یا همسرانشان یک مشکل باشد.

وکیوم تراپی در درمان اختلالات نعوظ | دکتر مهری مهراد

چگونگی کسب آمادگی برای وکیوم تراپی

وقتی در رابطه با اختلال نعوظ به پزشک خود مراجعه می‌کنید، جهت پاسخ به تعدادی از سوالات دربارۀ سلامتی خود و علائم‌تان آماده باشید. در بعضی از موارد، اختلال نعوظ یک عامل نهفته دارد که می‌تواند درمان شود.
بسته به وضعیت‌تان، ممکن است لازم باشد به پزشکی مراجعه کنید که در زمینۀ درمان اختلالات ادراری و تناسلی تخصص دارد (ارولوژیست).
ممکن است پزشک‌تان برای مشخص کردن اینکه آیا یک پمپ آلت تناسلی گزینۀ درمانی خوبی برای شما هست یا نه، دربارۀ موارد زیر از شما سوال بپرد:

 • هرگونه بیماری که در حال حاضر به آن مبتلا هستید و یا در گذشته مبتلا بوده‌اید.
 • هرگونه آسیب یا عمل های جراحی، مخصوصا آنهایی که آلت تناسلی شما، بیضه ها، یا پروستات‌تان را دربر می‌گیرند.
 • داروهایی که مصرف می‌کنید، اعم از مکمل های گیاهی.
 • درمان هایی که برای اختلال نعوظ امتحان کرده‌اید و میزان اثرگذاری آنها.

پزشک‌تان احتمالا یک معاینۀ فیزیکی انجام می‌دهد که معمولا شامل بررسی اندام های تناسلی شما، و گرفتن نبض‌تان در عروق خونی نقاط مختلف بدن‌تان می‌باشد (عروق خونی محیطی).
احتمال دارد پزشک‌تان معاینۀ دیجیتالی مقعد (DRE) انجام دهد تا غدۀ پروستات‌تان را بررسی کند. هنگام معاینۀ دیجیتالی مقعد، پزشک به آرامی انگشت چرب شده‌ای را که با دستکش پوشیده شده است وارد مقعدتان می‌کند تا سطح پروستات را لمس کند.

اگر هنگامی که به پزشک خود مراجعه می‌کنید علت اختلال نعوظ‌تان از پیش شناخته‌شده باشد، ممکن است قرار ملاقات‌تان شامل فعالیت های کمتری باشد.

انتخاب یک وکیوم آلت تناسلی

بعضی از پمپ‌های آلت تناسلی بدون تجویز پزشک دردسترس هستند، اما پیش از خرید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک‌تان یک مدل خاص را پیشنهاد یا تجویز کند. در اینصورت می‌توانید آسوده‌خاطر باشید که پمپ، مناسب نیازهای شما است و توسط یک تولیدکنندۀ قابل اطمینان ساخته شده است.

وکیوم‌های آلت تناسلی که در اینترنت، مجله ها و تبلیغات جنسی دردسترس هستند، ممکن است بی‌خطر یا موثر نباشند. مطمئن شوید پمپ آلت تناسلی‌ای که استفاده می‌کنید شامل محدودکنندۀ مکش است که از بیش از اندازه شدن فشار و آسیب به آلت تناسلی شما پیشگیری می‌کند.
قبل از استفاده از پمپ آلت تناسلی برای بار اول، ممکن است نیاز باشد هرگونه موی شرمگاهی نزدیک قسمت پایینی آلت خود را کوتاه کرده یا اصلاح کنید تا در حلقه گیر نکند.

وکیوم تراپی (پمپ آلت تناسلی) برای افزایش اندازۀ آلت

تبلیغات زیادی در مجلات و اینترنت، پمپ های آلت تناسلی را با این ادعا می‌فروشند که می‌توان از آنها برای افزایش اندازۀ آلت استفاده کرد، اما هیچ مدرکی مبنی بر تاثیر آنها بر این هدف وجود ندارد. اقدام به استفاده از یک پمپ آلت تناسلی، منحصرا برای افزایش اندازۀ آلت، می‌تواند باعث بروز آسیب بشود.

آنچه که می‌توانید از وکیوم تراپی انتظار داشته باشید

استفاده از یک پمپ آلت تناسلی نیازمند چند قدم ساده است:

 • لولۀ پلاستیکی را روی آلت خود قرار دهید.
 • از یک پمپ دستی یا الکتریکی متصل به لوله استفاده کنید تا درون لوله مکش ایجاد کرده و خون را به درون آلت تناسلی بکشاند.
 • هنگامی که به نعوظ رسیدید، حلقه لاستیکی انقباض را دور قسمت پایینی آلت تناسلی‌تان بیندازید. اینکار به شما در حفظ نعوظ، بوسیلۀ نگهداشتن خون درون آلت، کمک می‌کند.
 • دستگاه مکش را جدا کنید. این نعوظ معمولا به اندازۀ کافی برای برقراری رابطۀ جنسی به طول می‌انجامد.
 • حلقۀ انقباض را بیشتر از سی دقیقه در محل قرار ندهید؛ جلوگیری از جریان خون برای مدت بسیار طولانی، ممکن است به آلت تناسلی‌تان آسیب بزند.

نتایج وکیوم تراپی

استفاده از پمپ آلت تناسلی اختلال نعوظ را درمان نمی‌کند، اما ممکن است برای‌تان نعوظی را ایجاد کند که برای برقراری رابطۀ جنسی به حدکافی سفت و سخت باشد. ممکن است لازم باشد استفاده از پمپ آلت تناسلی را با سایر درمان‌ها، مانند مصرف داروهای اختلال نعوظ، ترکیب کنید.