سونوگرافی بیضه چیست؟

سونوگرافی بیضه یک آزمایش تشخیصی است که تصاویری از بیضه ها و بافت های اطراف در کیسه بیضه شما را به دست می آورد. در سونوگرافی بیضه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از بیضه و بافت اطراف آنها استفاده می شود. این می تواند تصاویر خوب و مورد استفاده ای از  بیضه ها و رگ های خونی آنها را بگیرد. پزشکان همچنین این آزمایش را “سونوگرافی اسکروتوم” می نامند.

کاربردهای سونوگرافی بیضه

اگر درد یا تورم دارید، یا اگر توده ای در کیسه بیضه دارید، ممکن است پزشک این آزمایش را انجام دهد. تصاویر حاصل از این آزمایش به آنها کمک می کند الگوهایی را نشان دهند که ممکن است سرطان را نشان دهند. آنها همچنین می‌توانند مشخص کنند که آیا شما کیست (کیسه پر از مایع)، آشفتگی یا پیچ خوردگی در آن ناحیه دارید. همچنین می توان از سونوگرافی برای تشخیص سرطان بیضه یا مشکلات جریان خون در بیضه استفاده کرد.

سونوگرافی بیضه

در طول سونوگرافی بیضه چه اتفاقی می افتد؟

این روش که در مطب پزشک یا کلینیک انجام می شود، بدون درد است و حدود سی دقیقه زمان می برد. به پشت روی میز آزمایش دراز خواهید کشید. یک تکنسین یک ژل گرم و پایه بر روی کیسه بیضه شما قرار می دهد. آنها یک ابزار کوچک را که شبیه یک گرز است (به آن “مبدل” می گویند) بر روی بیضه شما فشار می دهند و آن را از طریق پوست شما حرکت می دهند. این روش به بیمار صدمه ای نمی زند، اما ممکن است کاهی احساس فشار کند. هر بیضه توسط یک طناب اسپرماتیک به بقیه بدن شما متصل می شود. این لوله حاوی شریان و ورید است. این لوله همچنین شامل وازدفرانس است که اسپرم را از بیضه ها به مجرای ادرار منتقل می کند. پزشک شما می تواند جریان خون در بیضه های شما را بررسی کند.

امواج صوتی از طریق مبدل از پوست شما عبور می کنند. تصاویر بیضه های شما روی صفحه رایانه ظاهر می شود. یک رادیولوژیست پس از سونوگرافی آنها را بررسی می کند. بلافاصله پس از آن می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

نتایج سونوگرافی بیضه

یک رادیولوژیست تصاویر سونوگرافی را بررسی کرده و گزارشی را برای پزشک ارسال می کند. بسته به آنچه پزشک از آزمایش پیدا می کند، ممکن است آزمایش پیگیری یا آزمایشات تصویربرداری اضافی مانند MRI تجویز شود.اگر سونوگرافی نشان دهد که شما یک توده جامد دارید، پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتر یا جراحی را توصیه کند.

 

سونوگرافی بیضه

خطرات سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه شما هیچگونه مشکلی سلامتی برای سلامتی ایجاد نمی کند. در طی این روش هیچگونه تابش پرتویی وجود ندارد. با این حال، اگر مشکلات خاصی در بیضه داشته باشید، مانند پیچش بیضه یا عفونت، ممکن است در طول روش درد یا ناراحتی داشته باشید.

 

سونوگرافی بیشه در کلینیک دکتر مهراد

سونوگرافی بیضه یکی از خدمات اصلی مرکز اورولوژی مهراد است که به آقایان در حفظ و بازیابی سلامتشان کمک می کند.