واژینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی زنانه است که با هدف تنگ کردن واژن انجام می شود. این عمل فقط کاربرد زیبایی و بهبود روابط زناشویی ندارد، بلکه برای سلامت واژن و پیشگیری از برخی بیماریهای زنانه مثل افتادگی رحم، مثانه و دیگر اندامهای لگنی خانمها انجام می شود.

عمل واژینوپلاستی چیست؟

به حذف قسمتهای شل و اضافی واژن، سفت و تنگ کردن عضلات کانال واژن و نیز عضلات لبهای واژن (عضلات پرینه) با عمل جراحی، واژینوپلاستی گفته می شود. این جراحی برای درمان گشادی واژن، ترمیم و بازسازی عضلات واژن و پرینه که صدمه دیده اند، انجام می شود.

معمولا خانمهایی که عضلات کف لگن شان آسیب دیده، دارای علائمی مثل کاهش حس جنسی، احساس گشادی واژن و نیز عفونتهای مکرر واژینالی هستند. نه تنها میل جنسی این بانوان کاهش می یابد، بلکه همسر آنها نیز دچار کاهش حس جنسی و نارضایتی می شود.

عوارض گشادی واژن چیست

اگر جراحی تنگی واژن برای خانمهایی که به این عمل نیاز دارند انجام نشود، به مرور زمان این خانمها دچار مشکلات زیر می شوند:

همچنین، گشادی واژن باعث کاهش میل جنسی، کاهش ارگاسم و حس جنسی در زنان خواهد شد.

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این جراحی، قسمتهای اضافه، شل و آسیب دیده عضلات واژن و پرینه برداشته می شوند. قسمتهای باقی مانده این عضلات، کشیده و به هم نزدیک می شوند. سپس آنها را به یکدیگر بخیه می زنند. این جراحی نه تنها کانال واژن، بلکه مدخل واژن را نیز تنگ می کند و یک ساختار یک دست به وجود می آورد.

نحوه انجام عمل واژینوپلاستی

بخیه های به کار رفته در جراحی تنگ کردن واژن از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند. جای برش ها و بخیه های جراحی هم اگر با بهترین کیفیت نخ جراحی و با ظرافت و مهارت انجام شود، باقی نمی ماند.

مزایای تنگ کردن کانال واژن با جراحی واژینوپلاستی

تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی به صورت سرپایی در کلنیک انجام می شود. موقع عمل، بیمار هیچ دردی حس نمی کند چون این جراحی با بیهوشی کامل یا بی‌حسی از کمر انجام می گیرد. بعد از این جراحی اگر بیمار مشکلی نداشته باشد، چند ساعت بعد از عمل می تواند مرخص شود و نیازی به بستری شدن ندارد .

از دیگر مزایای عمل رفع شلی و گشادی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود کیفیت زندگی زنان

رفع عفونت های مکرر واژن

جلوگیری از پرولاپس های لگنی در سنین بالاتر

جلوگیری از بی اختیاری ادراری استرسی

بهبود روابط زناشویی و افزایش ارگاسم در زوجین

آیا جراحی واژینوپلاستی درد دارد؟

احساس کشیدگی، درد و سوزش از عوارض واژینوپلاستی هستند. این عوارض بعد از جراحی طبیعی بوده و شدید نیستند و کاملا قابل تحمل اند. به علاوه، این عوارض نشان می دهند که عمل شما به خوبی انجام شده و عضلات واژن به درستی جمع و جور شده اند. این عوارض 3 تا 4 هفته بعد از جراحی از بین می روند.

یکی دیگر از عوارض طبیعی این جراحی، ترشحات بعد از عمل تنگی واژن یا خونابه است که تا چند هفته بعد از عمل وجود دارد. این ترشحات به دلیل جذب بخیه های واژن ایجاد می شوند و جای نگرانی ندارند. بعد از چند هفته تمام این عوارض بهبود می یابند.

ماندگاری عمل رفع شلی و گشادی واژن با واژینوپلاستی

ماندگاری نتیجه ی تنگ كردن واژن با عمل جراحی بستگی به این دارد که تمام دلایل گشادی واژن که در بالا گفته شد، بعد از جراحی تان رخ ندهند. در ضمن، ماندگاری این عمل در صورتی که مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی را درست انجام داده باشید و بعد از آخرین بارداری اقدام به جراحی کنید، بسیار بالا و حتی دائمی است.