جراحی پرینورافی چیست؟

یکی از انواع جراحی زیبایی واژن جراحی پرینورافی یا همان جراحی تنگ کردن واژن است. بانوان در طول زندگی زناشویی خود ممکن است به علت های گوناگون نظیر زایمان های طبیعی مکرر، رابطه جنسی طولانی مدت و یا کهولت سن دچار شل شدگی وگشاد شدن واژن شوندراه های مختلفی برای تنگ کردن واژن وجود دارد البته که ناحیه و نوع گشادی واژن در انتخاب نوع جراحی تاثیر گذار است. اما یکی از راه های تنگ کردن واژن با جراحی پرینورافی است.

پرینوارفی جهت ترمیم پارگی ناحیه پرینه که حد فاصل ناحیه تناسلی و مقعد است، صورت می گیرد.این پارگی که به پارگی دهانه رحم نیز شهرت دارد در اغلب بانوان پس از زایمان طبیعی اتفاق می افتد. اگر چه در برخی بانوان این عارضه به صورت خود به خودی درمان می شود، اما گروهی از بانوان باید برای درمان آن از جراحی پرینورافی استفاده کنند.

جراحی پرینورافی چگونه انجام می شود؟

این جراحی را می توان با استفاده از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام داد. بانوان باید توجه داشته باشند که جراحی پرینورافی تنها تا عمق ۲ الی ۳ میلی متری واژن را جمع کرده و موجب تنگی دیواره داخلی واژن نخواهد شد. در واقع این جراحی موجب تنگ شدن دهانه واژن می شود و نمی توان از آن تنگی داخلی و دیواره های واژن را انتظار داشت.

پرینورافی برای چه بانوانی مناسب است؟

جراحی پرینورافی برای آن دسته از بانوان مناسب است که:
در ارگاسم دچار مشکل هستند
به علت گشادی وازن دچار عفونت های مکرر می شوند
با علت ژنیتکی دچار شل شدگی و افتادگی پوست واژن هستند
به علت زایمان دچار پارگی پرینه شده اند
مبتلا به افتادگی دهانه رحم هستند
به علت افزایش سن دچار پارگی و شل شدگی پوست واژن شده اند

نکته قابل توجه دیگر در جراحی پرینورافی متوجه بانوانی است که احتمال بارداری مجدد را می دهند، این بانوان می بایست با اطمینان از پایان بارداری به این جراحی اقدام کنند و یا جراحی پرینورافی را تا بعد از آخرین زایمان به تعویق بیندازند. همچنین به بانوانی سیستم ایمنی ضعیفی دارند، توصیه می شود از انجام این جراحی صرف نظر کنند.

مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی

انجام این جراحی با توصیه های پزشکی همراه خواهد بود، که بانوان با رعایت این نکات می توانند جراحی رضایت بخشی را تجربه کنند. این توصیه ها عبارت اند از:

بیمار باید به مدت یک هفته پس از این جراحی استراحت کند
از برقراری رابطه جنسی به مدت ۶ الی ۸ هفته خودداری کند
از فعالیت هایی که موجب کشیدگی ناحیه واژن می شود بپرهیزند.
از بروز یبوست جلوگیری کند
محل جراحی را خشک و تمیز نگه دارد
داروهایی که توسط جراح زیبایی زنان تجویز شده است را به موقع مصرف کند

عوارض جراحی پرینورافی

این جراحی نیز به مانند تمامی جراحی های دیگر می تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض شایع و احتمالی این جراحی بروز خونروزی و عفونت است.