اسکروتوپلاستی (Scrotoplasty) یک جراحی‌ست که می تواند بیضه را اصلاح یا ایجاد کند. دلایل زیادی برای انجام عمل جراحی اسکروتوپلاستی وجود دارد.

گاهی اوقات نوزادان با نقایص مادرزادی متولد می شوند که روی کیسه بیضه تأثیر می‌گذارد. گاهی اوقات افراد به دلایل دیگری به جراحی اسکروتوپلاستی نیاز دارند یا می‌خواهند آن را انجام دهند. اسکروتوپلاستی نوعی جراحی کیسه بیضه است که کیسه بیضه موجود را برطرف می کند یا کیسه جدید ایجاد می کند.

ویدیو: توضیحات دکتر مهری مهراد درباره اسکروتوپلاستی و اسکروتاکس

اسکروتوپلاستی ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

 • تأیید جنسیت
 • جراحت کیسه بیضه
 • نقائص هنگام تولد
 • آلت پرده‌ای یا پرده‌دار
 • تنگی پوست بیضه
 • شلی پوست بیضه
 • عفونت‌های پزشکی که باعث از بین رفتن پوست یا بافت می‌شوند
 • کیسه بیضه بزرگ

کیسه بیضه کیسه ای است که در قسمت خارجی در زیر آلت تناسلی مردان آویزان است. از بیضه ها محافظت می کند و آنها را در دمای پایین تری نگه می دارد که به ساخت اسپرم کمک می کند. گاهی اوقات، ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که این کیسه به جراحی نیاز پیدا کند.

اسکروتوپلاستی در پنوسکروتال وب

بعضی اوقات نوزادان با پوست بیضه متصل می شوند که بیش از حد بالای آلت تناسلی قرار دارد. به این می گویند توربو ، اما می تواند به دلیل ختنه نیز ایجاد شود. پنوسکروتال وب می تواند زاویه آلت تناسلی مرد و طول آن را کاهش دهد و بر دخول در هنگام رابطه جنسی تأثیر بگذارد. این می تواند باعث ناراحتی و مشکلات عمیق عزت نفس برای برخی از افراد شود.

اسکروتوپلاستی در ضربه یا آسیب دیدگی

صدمات ناشی از سوختگی، گزش حیوان یا انسان، زخم چاقو، یا آسیب نیروی صاف می تواند باعث از بین رفتن پوست یا مشکلات عملکرد بیضه شود. برای اصلاح پوست و کیسه بیضه ممکن است عمل اسکروتوپلاستی انجام شود.

اسکروتوپلاستی در التهاب تناسلی

گاهی اشعه، عفونت یا سرطان می تواند منجر به تورم از تجمع غیر طبیعی لنف در آلت تناسلی مرد و بیضه شود. برای ترمیم عملکرد ممکن است لازم باشد بافت از کیسه بیضه برداشته شود.

اسکروتوپلاستی در سرطان های دستگاه تناسلی

در صورت ابتلا به سرطان بیضه، پزشک ممکن است بخواهد جراحی برای از بین بردن هرگونه توده انجام دهد. این می تواند باعث از بین رفتن پوست شود و پزشک ممکن است برای ترمیم آن اسکروتوپلاستی انجام دهد.

اسکروتوپلاستی در درمان آلت تناسلی پرده‌‌دار

آلت تناسلی و کیسه بیضه توسط پوست به هم متصل هستند. گاهی اوقات، این پوست بیش از حد به آلت تناسلی متصل می‌شود و ظاهری شبیه به تار عنکبوت یا پرده ایجاد می کند، به این عارضه آلت تناسلی پرده‌دار گفته می‌شود. این مشکل در مردان نادر است، اما در برخی موارد در بدو تولد و بصورت مادرزادی وجود دارد.

 

اسکروتوپلاستی

اسکروتوپلاستی در شلی پوست

گاهی اوقات با افزایش سن پوست بیضه شل و شل می شود. جراحی اسکروتوپلاستی می تواند مقداری از این پوست اضافی را برطرف کرده و کیسه بیضه را سفت کند. این یک جراحی زیبایی محسوب می شود.

اسکروتوپلاستی در قانقاریای فورنیه (Fournier gangrene)

این بیماری نادر ناشی از فاشیات نکروزه کننده است – یک عفونت جدی پوستی که می تواند آلت تناسلی مرد و بیضه را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری می تواند پس از آسیب، یک روش جراحی یا سایر عفونت های ادراری رخ دهد و باعث از بین رفتن بافت شود. ممکن است لازم باشد بخش‌هایی از بافت مرده برداشته شود. این می تواند شامل یک روش اسکروتوپلاستی باشد.

 

اسکروتوپلاستی در جراحی تایید جنسیت

در حین انتقال جنسیت زن به مرد، ممکن است فالوپلاستی همراه با جراحی اسکروتوپلاستی انجام شود. در این روش ها آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد می شود و ممکن است از کاشت بیضه استفاده شود. کیسه بیضه معمولاً از بافت واژن ساخته می شود.

اسکروتوپلاستی چیست؟ | دکتر مهری مهراد - اورولوژیست

اسکروتوپلاستی در آلت تناسلی مرده

این وضعیت ممکن است در نوزادان و بزرگسالان اتفاق بیفتد. نوزادان ممکن است با آلت تناسلی به دنیا بیایند که توسط پوست اضافی یا چربی بیش از حد در ناحیه شرمگاه پنهان شود. همچنین ایجاد زخم در اثر ختنه باعث می شود آلت تناسلی مرد منقبض و مخفی شود. با جراحی اسکروتراپلاستی می توان مقداری از این پوست را از بین برد و بیضه را تغییر شکل داد.

بزرگسالان همچنین می توانند آلت تناسلی مرده داشته باشند که می تواند ناشی از چاقی و چربی اضافی باشد. با چاقی ، ممکن است مقدار زیادی چربی شکم و عانه و عفونت های قارچی داشته باشید که مرتباً برمی گردند. اینها می توانند باعث ایجاد زخم و آلت تناسلی مرده شوند.در طول نعوظ، آلت تناسلی دفن شده می تواند در اثر کشش پوست پاره و خونریزی کند و دردناک باشد. جراحی اسکروتوپلاستی ممکن است کمک کند.

اسکروتوپلاستی در کیسه بیضه بزرگ شده

در صورت داشتن کیسه بیضه بزرگ ممکن است ورزش، حرکت، رابطه جنسی و سایر فعالیت ها را ناخوشایند و حتی دردناک باشد. جراحی اسکروتوپلاستی می تواند مقداری از این مشکل را برطرف کند.

 

تأثیر جراحی اسکروتوپلاستی بر سلامت شما

اسکروتوپلاستی یک عمل ظریف است. داشتن مشکلات بیضه یا آلت تناسلی مرد می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی و عزت نفس شما تأثیر بگذارد. برای برخی از افراد ، جراحی زیبایی که افتادگی کیسه بیضه را برداشته می تواند به اعتماد به نفس بیشتر کمک کند.

جراحی تایید جنسیت شامل مراحل مختلف و بسیاری از روش های مختلف است، اما همچنین می تواند سلامت روانی و کیفیت زندگی را به شدت تغییر دهد.

 

خطرات جراحی اسکروتوپلاستی

روش های جراحی همیشه خطراتی را به همراه دارد. اسکروتوپلاستی زیبایی که فقط پوست اضافی را از بین می برد ممکن است عوارض بسیار کمی داشته باشد. اما گاهی اوقات جراحی می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند.

اسکروتوپلاستی

خطرات و عوارض جانبی احتمالی انجام عمل اسکروتوپلاستی:

 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • خرابی پیوند پوست
 • آسیب به دستگاه ادراری
 • جای زخم
 • رابطه جنسی دردناک
 • مشکلات در رابطه جنسی
 • کبودی

بسته به دلیل جراحی اسکروتوپلاستی، ممکن است لازم باشد اقدامات بیشتری انجام دهید. اگر به پیوند پوست نیاز دارید و مشکلی در آن وجود دارد، ممکن است برای اصلاح آن نیاز به جراحی های بیشتر باشید.

تمیز نگه داشتن محل جراحی و پرهیز از فعالیت برای چند هفته می تواند به شما کمک کند تا از عوارض بعد از جراحی اسکروتوماتیک جلوگیری کنید. ممکن است پزشک برای حمایت از شما استفاده از بند جک استار یا لباس زیر تنگ استفاده کند.

بعضی اوقات ممکن است روشهای دیگری وجود داشته باشد که می تواند مشکلی در بیضه شما را برطرف کند. بسیار مهم است که در مورد گزینه های خود و خطرات و مزایای خود با پزشک خود صحبت کنید.