بیماری های مختلف مروط به پروستات اهمیت چکاپ پروستات را بطور منظم صد چندان می کند.

در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی مشکلات پروستات که برخی آقایان در سنین بالای 40 سال با آن دست و پنجه نرم می کنند.

سرطان پروستات

دو نوع اصلی سرطان پروستات عبارتند از:

با پیشروی کند: این سرطان آن قدر آرام پیشروی می کند که معمولا موجب مرگ زودرس نمی شود. در آقایان مسن‌تر درمان غالبا غیر ضروری است یا توصیه نمی‌شود.

با پیشروی سریع: سلولهای سرطانی به سرعت رشد کرده و از پروستات به اندامهای دیگر پیشروی کرده موجب آسیب بیشتر می شوند. سلولهای سرطانی به بافت طبیعی پروستات هجوم آورده آنرا تخریب کرده و جایگزین آن می‌شوند. اگر سرطان تشخیص داده نشود ممکن است به سایر قسمتهای بدن انتشار یابد.

علایم سرطان پروستات

-درد در ناحیه لگن، پشت ران‌ها

-تورم در ناحیه لگن ، پشت ران‌ها

– علایم تحریکی انسدادی نظیر جریان ادرار ضعیف دردناک، شروع ادرار با تاخیر، قطع و وصل شدن ادرار، قطره آمدن ادرار در انتها، کاهش قطر و پرش ادرار، سوزش ادرار و تکرر ادرار، ادرار شبانه

نشانه‌های عمومی سرطان که ممکن است مربوط به سرطان پروستات نیز باشند عبارتند از: تهوع، استفراغ، درد ممتد، کاهش شدید وزن و خستگی

تشخیص بیماری‌های پروستات در چکاپ پروستات

چکاپ پروستات چکونه انجام می شود و نحوه تشخیص بیماری های مربوط به آن چگونه است؟

معاینه مقعدی: دکتر با پوشیدن یک دستکش لاستیکیاز طریق دیواره راست روده پروستات شما را لمس می کند. او با این کار می تواند توده ها، تورم یا ناراحتی که نشانگر بیماری باشد را تشخیص دهد. اگرچه بسیاری از آقایان از انجام معاینه مقعدی طفره می روند ولی این معاینه فقط ناراحتی مختصری ایجاد کرده و تنها چند ثانیه طول می کشد.

آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات در خون: پروستات بزرگ شده یک پروتئین را به میزان بیشتری ترشح می کند و این آزمایش میزان آن پروتئین را در خون اندازه می گیرد. این آزمایش 100 % دقیق نیست و ممکن است همراه با سایز آزمایشات مورد استفاده قرار گیرد.

ممکن است سرطان پروستات علائمی نداشته باشد، بنابراین آقایان می توانند با یک چکاپ پروستات ساده و از عوارض بعدی جلوگیری کنند .

برای اطلاع بیشتر از موضوع تشخیص و درمان مشکلات پروستات این صفحه را مطالعه کنید.

 

التهاب و عفونت پروستات یا پروستاتیت( Prostatis )

التهاب و عفونت پروستات می‌تواند حاد یا مزمن باشد و در هر سنی مردان را مبتلا سازد. پروستات حاد وقتی رخ می‌دهد كه پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه این مورد نادر است ولی می‌تواند موجب عفونت چركی تب و‌بند آمدن ادرار در موارد وخیم شود.

پروستات مزمن التهاب مكرر یا دراز مدت پروستات است. این التهاب از التهاب حاد پروستات شایع‌تر است و معمولا مانند آن وخیم نیست.

التهاب حاد پروستات ممكن است به التهاب مزمن تبدیل شود. علائم این نوع پروستات درد مزمن شكم و علائم تحریكی و انسدادی ادرار كندی دفع ادرار درد ناحیه نشیمنگاه و كمر، كاهش میل جنسی، درد موقع نعوظ یا انزال هستند.

برای اطلاع بیشتر از موضوع التهاب و عفونت پروستات این صفحه را مطالعه کنید.

 

دکتر مهری مهراد به تمامی آقایان توصیه می‌کند که هر چند وقت یکبار چکاپ پروستات را انجام دهند تا در صورتی که به بیماری‌های پروستات مبتلا هستند سریع تر درمان شروع شود . آقایان بالای ۴۰ سال، هر ساله باید آزمایش PSA جهت بررسی وجود سرطان پروستات و همچنین دیگر آزمایش های مربوط به چکاپ پروستات را انجام دهند.

 

در مرکز یک روزه مهراد تلاش شده‌است که فرهنگ چکاپ اورولوژی منظم با هدف ارتقا سلامتی بیماران ایجاد شود و با شعار «چکاپ منظم فرهنگ انسان موفق» این فرهنگ‌سازی را گسترش دهد. با توجه به مشغله افراد و ترافیک کلان‌شهر تهران اغلب افراد شاغل انجام چکاپ و بررسی سلامتی خود را مرتب به تعویق می‌اندازند در این مرکز با مدرن ترین تجهیزات در یک مکان و یک زمان بدون نیاز به رفت و آمد در شهر، تمامی مشکلات ادراری و دستگاه اورولوژی بررسی می‌شود و برای افراد در ریسک بیماری‌های اورولوژیکی مثل کسانی که سابقه سرطان پروستات در فامیل داشته‌اند یک سری چکاپ های دوره‌ای خاصی برای آنها پیشنهاد می‌شود.