انزال دردناک به روابط آسیب میزند، باعث کاهش عزت‌نفس می‌شود و لذت‌های زندگی را به سرچشمه‌ای از ناکامی‌ها تبدیل می‌کند. این بیماری می‌تواند تجربه‌ای ترسناک باشد، اما چیزی نیست به‌جز شرمنده بودن. در بیشتر مردان، خود را در حین انزال یا بلافاصله بعدازآن به شکل درد نشان می‌دهد.
مردانی که انزال دردناک دارند احساس خجالت‌زدگی می‌کنند، اما علامتی نسبتاً شایع و به نسبت زیادی قابل‌درمان است و امکان دارد نشانۀ بیماری دیگری ازجمله تورم پروستات باشد. تحقیقات مختلف به این حقیقت پی بردند که ۱ تا ۱۰ درصد مردان این نشانه را تجربه می‌کنند. همین میزان در ۳۵ تا ۷۵ درصد مردانی که به تورم پروستات مبتلا هستند دیده شد. در این مقاله، علامت‌ها و دلایل انزال دردناک را بررسی می‌کنیم و اینکه چه اقداماتی می‌توان برای درمان آن‌ها انجام داد.

علائم انزال دردناک

علائم انزال دردناک در مردها متفاوت است و ممکن است باگذشت زمان تغییر کنند.
مهم‌ترین علائم آن عبارت‌اند از:

 • احساس درد هنگام انزال یا بلافاصله بعدازآن
 • احساس درد در نواحی آلت، مثانه یا مقعد
 • دردی که زمان کوتاهی قبل یا بعد از انزال آغاز می‌شود.
 • احساس درد هنگام ادرار مخصوصاً بلافاصله بعدازآن

این درد ممکن است از چند دقیقه تا 24 ساعت بعدازآن زال ادامه داشته باشد و خفیف یا خیلی شدید است.

دلایل انزال دردناک

بسیاری از بیماری‌های مختلف را می‌توان علت انزال دردناک در نظر گرفت.
در بیشتر مردان، درد هنگام انزال به علت وضعیت پزشکی است. گاهی اوقات پزشکان قادر نیستند علت پزشکی برای آن پیدا کنند. در این شرایط، بسیاری از آنان برای کنترل وضعیت خود نیاز به حمایت روانی دارند.

بیماری‌های پروستات و انزال دردناک

بیشتر مطبوعات پزشکی که موضوعشان انزال دردناک است، به بیماری‌های مربوط به پروستات می‌پردازند. تورم پروستات شایع‌ترین علت آن است.
مردان مبتلابه این بیماری، به تورم و التهاب پروستات دچار هستند. این تورم اغلب به علت عفونت پروستات است. عوامل دیگری هم وجود دارند که در تورم پروستات نقش دارند ازجمله آسیب عصبی یا عفونت مجاری ادراری (UTI) که به پروستات آسیب می‌رساند.
مردانی که به دیابت مبتلا هستند احتمال بیشتری وجود دارد که آسیب عصبی را تجربه کنند که این امر موجب تورم پروستات می‌شود.
بیماری بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات (BPH) که باعث بزرگ شدن پروستات می‌شود، امکان دارد انزال را تحت تأثیر قرار دهد. مردانی که به BPH مبتلا هستند همچنین دفع ادرار سخت یا دردناکی را تجربه می‌کنند و یا دچار تکرر ادرار می‌شوند.
مشکلات دیگر پروستات نظیر جراحی و سرطان پروستات نیز می‌توانند علت انزال دردناک باشند.

انزال دردناک | دکتری مهری مهراد، اورولوژیست

داروهای موثر در انزال دردناک

بسیاری از داروها می‌توانند باعث انزال دردناک شوند. داروهای ضدافسردگی موجب بروز بیماری‌های جنسی زیادی می‌شوند، ازجمله تغییرات میل جنسی، اختلال نعوظ (ED), و انزال دردناک.

مشکلات ارتباطی و احساسی در انزال دردناک

افسردگی، اضطراب و استرس به‌شدت شرایط جنسی مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در غیر این صورت، مشکلات ارتباطی ممکن است به شکل علائم فیزیکی نظیر انزال دردناک بروز پیدا کنند. مردانی که هنگام جلق زدن هیچ دردی احساس نمی‌کنند، ممکن است به علت مشکلات احساسی یا ارتباطی دچار انزال دردناک گردند.

مشکلات کیسه منی در انزال دردناک

کیسۀ منی غده‌ای است که اسپرم در آن برای ایجاد منی با مایعات دیگر ترکیب می‌شود. بیماری‌های این غده مخصوصاً تومورهای سخت به نام سنگ باعث انزال دردناک می‌شوند.

پروسه‌های لگنی در انزال دردناک

پروسه اندام‌های تناسلی یا لگنی نظیر تابش لگنی به پروستات و بخش‌های دیگر بدن که در انزال دردناک نقش دارند، آسیب می‌زنند. این آسیب باعث دردناک شدن انزال می‌شود.

بیماری‌های عفونتی مقاربتی در انزال دردناک

دامنۀ گستردۀ بیماری‌های عفونتی مقاربتی (STIs) علت دیگر این بیماری هستند. مردان ممکن است هنگام انزال یا دفع ادرار و یا هر دو احساس سوزش داشته باشند. کلامیدیا (تیره‌ای از میکروتاتوبیوتها) و آلودگی با تریکومونا عوامل رایج آن هستند.

مشکلات سیستم عصبی در انزال دردناک

بیماری‌هایی که سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند دیابت به عصب‌های مربوط به ارگاسم و انزال، صدمه می‌زنند.
آسیب‌های جسمی نیز به عصب‌ها صدمه وارد می‌کنند. مردانی که دچار ضایعه نخاعی هستند، در هنگام انزال احساسات ناخوشایندی را تجربه می‌کنند

مسمومیت جیوه‌ای در انزال دردناک

موارد بسیاری link mercury poisoning را گزارش می‌کنند که اغلب با ماهی آلوده منتقل‌شده و منجر به انزال دردناک می‌شود.

انزال و دفع ادرار دردناک

بیشتر افرادی که انزال دردناک را تجربه می‌کنند دچار دفع ادرار دردناک هم هستند که به علت یکی از بیماری‌های زمینه‌ای زیر به وجود می‌آید:

 • تورم پروستات
 • BPH
 • تریکومونا
 • کلامیدیا

بعضی از عصب‌ها و بافت‌ها هم در انزال و هم دفع ادرار درگیر هستند. درنتیجه، هر شرایطی، چه صدمات چه فرآیندهایی که این بخش از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ممکن است منجر به انزال و دفع ادرار دردناک شوند.

درمان انزال دردناک

درمان انزال دردناک بستگی به علت آن دارد.
باید معایناتی با سوابق کامل پزشکی آغاز شود که شامل پرسش‌هایی در مورد سلامت روانی فرد و روابط اوست. پزشک از او سؤالاتی در مورد داروهایی که درگذشته یا اکنون در حال مصرف است می‌پرسد، همچنین اینکه آیا مبتلابه STIs است یا سابقۀ ابتلا به آن را دارد. آزمایش جامع STIs هم می‌تواند مفید باشد.
با معاینات اعضاء تولیدمثل در داخل لگن که شامل معاینات پروستات است، می‌توان تورم پروستات، BPH و آسیب‌ها را تشخیص داد. پزشک ممکن است آزمایش خون هم برای بررسی آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) انجام دهد. این ماده در مردانی که مبتلابه بیماری‌های خاص پروستات هستند ازجمله سرطان پروستات افزایش می‌یابد.
در بیشتر موارد، درمان مشکل زمینه‌ای علائم انزال دردناک را رفع می‌کند. بعضی از این درمان‌ها عبارت‌اند از:

 • آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت پروستات یا STI
 • تغییر داروها اگر عامل مهاجم داروست.
 • عمل جراحی برای درمان سرطان و دیگر مشکلات پروستات 
 • روان‌درمانی و تغییرات سبک زندگی برای حل مشکلات ارتباطی و احساسی

ممکن است آسیب‌های عصبی جبران‌ناپذیر باشند، اما پزشک احتمالاً بخواهد علت زمینه‌ای را درمان کند. او با انجام این کار می‌تواند از وخیم‌تر شدن آسیب عصبی جلوگیری کند.
اگر درمان با شکست مواجه شود یا پزشک نتواند علت آن را تشخیص دهد، فرد به راهبردهایی روی می‌آورد که درد را کاهش می‌دهند. بعضی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

عوارض جانبی انزال دردناک

انزال دردناک خطرناک نیست، اما از کیفیت زندگی مرد می‌کاهد. مردانی که آن را تجربه می‌کنند به مشکلات زیر هم دچار می‌شوند:

 • از دست دادن میل جنسی
 • شرم
 • مشکلات ارتباطی
 • مشکلات عزت‌نفس
 • نگرانی‌های باروری

انزال دردناک | دکتری مهری مهراد، اورولوژیست

چه زمانی به پزشک مراجعه شود؟

بااینکه خود انزال دردناک خطرناک نیست، بیماری‌هایی که سبب به وجود آمدن آن می‌شوند، خطرناک‌اند. کیفیت پایین زندگی هم باید جدی در نظر گرفته شود و نیاز به درمان پزشکی دارد.
مردانی که مبتلابه این بیماری هستند باید به پزشکی که درزمینهٔ سلامت تناسلی- ادراری یا اختلال انزال تخصص دارد مراجعه کنند.
درمان زودهنگام می‌تواند از بدتر شدن بیماری‌های زمینه‌ای جلوگیری کند. در بسیاری از موارد، علت بیماری هم به‌آسانی قابل‌درمان و هم کاملاً جبران‌پذیر است.

دورنما

بعضی از مردان از انزال دردناک احساس شرمندگی می‌کنند یا نمی‌توانند به‌راحتی علائم خود را با پزشک در میان بگذارند. بعضی از آن‌ها خود را تسلیم شرایط جنسی کمتر رضایت‌بخش می‌کنند. درواقع مجبور به انجام این کار نیستند. انزال دردناک یک مشکل پزشکی جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.
تنها چند جلسه گفتگو با پزشک نیاز است تا شرایط جنسی مرد بهبود یابد و درد او کم شود. رنج بردن در سکوت هیچ سودی ندارد، حتی می‌توان گفت انزال دردناک اگر درمان نشود، وخیم‌تر می‌گردد.