بی میلی جنسی در زنان  یک اختلال شایع است که طبق تحقیقات انجام شده در چندین کلینیک سکس تراپی محققان دریافته اند چهل درصد از زنانی که در معرض آن قرار دارند، فقط تا حدی هنگام برقراری رابطه جنسی با همسر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و حدود پنج درصد از آنان مشکل اختلال ارگاسم زن  را دارند.

علائم و عوارض بی میلی جنسی در زنان

زنانی که به این اختلال دچار می باشند موارد زیر را اعلام کرده اند:

کم بودن میل جنسی

عدم رسیدن به ارگاسم

تجربه درد هنگام ورود آلت تناسلی به واژن

بی تفاوت بودن نسبت به برقراری رابطه جنسی

ناتوانی در ایجاد عکس العمل در برابر حالات مختلف جنسی

حس ترس در برابر شریک جنسی

 

اهیت تشخیص علت اختلال میل جنسی در زنان

پیش آمدن هر کدام از شرایط ذکر شده برای زنان دارای عوارض روحی خاص خود می باشد. و تشخیص علت بروز اختلال میل جنسی در زنان در واقع نیمی از درمان است. انجام آزمایش های مختلف فیزیکی و روانی می تواند به پزشک کمک کند تا راهنمایی های لازم را در اختیار فرد قرار دهد.

اگر پزشک تشخیص دهد که بی میلی جنسی در زنان یا بیمار مراجعه کننده روند صعودی خود را طی می کند از راهکار های دارویی، درمان علائم افسردگی، تغییرات هورمونی و … استفاده خواهد کرد. اهمیت تشخیص این مشکل در زنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت درمان به هنگام می توان از بروز مشکلات ثانویه در فرد نیز جلوگیری نمود.

مطالعات نشان می دهد که بی میلی جنسی در زنان می تواند دارای علل مختلفی باشد که مهم ترین آن ها شامل وجود مشکلات پزشکی، عاطفی، خانوادگی، استرس و … می باشد. خوشبختانه اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود می تواند به گزینه های موثری در درمان بی میلی جنسی در زنان منجر شود.

میل جنسی زنان در طول سال های زندگی نوسان های زیادی دارد و مواردی از جمله: حاملگی، یائسگی، مصرف دارو، بیماری های روحی و جسمی همگی در ردیف علل بی میلی زنان در روابط زناشویی می باشند. اگر این بی میلی ادامه دار شود و نارضایتی را به همراه داشته باشد فرد به اختلال تمایل جنسی (HSDD) دچار شده است.

علل فیزیکی بی میلی  جنسی زنان

بیماری های پزشکی غیرجنسی مانند سرطان، دیابت، فشار خون، آرتریت

مصرف دارو های ضدافسردگی که سبب جلوگیری از ترشح سروتونین و بی میلی زن به شوهر می شود.

مصرف شراب، الکل، سیگار و مواد مخدر که در کاهش جریان خون و میزان برانگیختگی نقش اساسی دارد.

انجام عمل های جراحی سینه یا دستگاه تناسلی که بر ظاهر بدن و همچنین عملکرد جنسی فرد اثر می گذارد.

خستگی زیاد در طول روز

تغییرات هورمونی طی یائسگی و کاهش میزان استروژن در بدن سبب می شود که بی میلی زن به شوهر بیشتر شود. در واقع این امر با خشکی بافت های واژینال همراه است و رابطه را برای زن دردناک و غیرقابل تحمل می کند.

تغییرات هورمونی که در دوران بارداری یا شیردهی بوجود می آید می تواند اثر مستقیمی بر بی میلی زنان در رابطه زناشویی داشته باشد. فشار های حاصل از بارداری و یا مراقبت کردن از کودک میل جنسی یک زن را تغییر خواهد داد.

علل روانشناختی بی میلی زنان

جالب است بدانید که یکی از مهم ترین عللی که در این امر نقش مستقیم دارد حالات ذهنی و روحی زنان است. از جمله این علت ها می توان به موارد ذکر شده در پایین اشاره نمود.

وجود مشکلات روانی در زنان مانند حالات اضطراب، ترس، افسردگی

داشتن استرس های طولانی مدت به دلیل مشغله های کاری و مالی و عاطفی

اعتماد بنفس ضعیف از داشتن ظاهری که فرد دارد.

تجربه تلخ از سواستفاده جنسی و تجربه های منفی در این رابطه با افراد دیگر

درمان بی میلی جنسی زنان با تغییر شیوه زندگی

پزشک می تواند یک طرح برای تغییر در شیوه زندگی به شما ارائه دهد تا بتوانید بر این معضل غلبه کنید. در حقیقت یک درمانگر به شما کمک می کند تا تکنیک هایی را بیاموزید که زندگی بهتری داشته باشید و روابط مستحکم تری با همسر خود برقرار کنید. برخی از تکنیک های جنسی در داشتن رابطه ای لذت بخش تر با همسر و رفع بی میلی بسیار اثربخش می باشد.

ایجاد برخی از تغییرات در سبک زندگی مانند انجام تمرین های روزانه، بهره مندی از تکنیک های آرامش ذهن، خودداری کردن از مصرف الکل و تنباکو و در نظر گرفتن زمانی برای داشتن یک رابطه عاطفی تر با همسر و ایجاد یک تجربه جنسی لذت بخش می تواند به درمان بی میلی جنسی در زنان کمک قابل توجهی کند.

درمان بی میلی جنسی در زنان با مداخلات پزشکی

با توجه به این موضوع که اغلب زنان قبل و یا بعد از یائسگی ممکن است تغییراتی را در سطح استروژن تجربه نمایند، میزان جریان خون به واژن کم خواهد شد. اگر پزشک تشخیص دهد که این اختلال به علت پایین بودن مقدار استروژن است می تواند با استفاده از روش های درمانی مناسب که عوارض جانبی ناخواسته مصرف قرص را به همراه ندارد، به آزاد شدن این هورمون در واژن کمک کند.

استفاده از تزریقی به نام O-Shot که به عنوان راه حل پلاسما شناخته می شود و توسط متخصص به درون واژن تزریق خواهد شد، به بهبود جریان خون و افزایش میزان گردش خون در ناحیه کمک کند.

یک راهکار پزشکی دیگر جهت درمان بی میلی جنسی در زنان استفاده از قرص Addyi یا فلیبانسرین می باشد که تجویز خوراکی آن سبب ترشح مواد شیمیایی مغز جهت افزایش میل جنسی خواهد شد. این دارو دارای عوارض جانبی مانند افت فشار خون و سرگیجه است.

اختلال میل جنسی در زنان زمانی اتفاق خواهد افتاد که یک زن بطور کامل نتواند از برخی و یا همه مراحل یک فعالیت جنسی که با همسر برقرار می کند، لذت ببرد. این مراحل می تواند شامل گام های مقدماتی رابطه، مرحله تحریک و یا ارگاسم باشد. البته این اختلال، مقاربت دردناک را نیز دربر خواهد گرفت.

تاثیر دیابت بر روی میل جنسی زنان چگونه است؟

تاثیر دیابت بر روی میل جنسی در زنان از جمله مواردی است که می تواند برای آن ها نگرانی های خاص خود را ایجاد نماید. در دهه های گذشته تاثیر دیابت بر میل جنسی مردان بیشتر مورد مطالعه قرار می گرفت و هم اکنون این موضوع که اثر آن در زنان نیز صادق است به اثبات رسیده است.

با وجود دیابت در زنان واژن به میزان کمتری در مقایسه با افراد غیردیابتی روانکاری می شود که خشکی آن در هنگام فعالیت جنسی سبب ایجاد درد و ناراحتی خواهد شد. میل جنسی به مرور کم می شود. و علائمی مانند کاهش و یا عدم پاسخ جنسی به رابطه ایجاد شده با همسر و ناتوانی در ایجاد رابطه و عدم توانایی رسیدن به ارگاسم ایجاد می شود.

تاثیر دیابت بر روی میل جنسی در زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

فرد با مراجعه به پزشک و بیان کردن علائمی که مشاهده می کند می تواند در مورد کمک به داشتن یک فعالیت جنسی بهتر از راهنمایی ها و توصیه های لازم بهره مند گردد. در این رابطه فرد باید در مورد تاریخچه سلامت خود اطلاعات کافی به پزشک بدهد و در مورد تمام علائمی که دارد با وی به بحث و گفتگو بپردازد. مصرف یا عدم مصرف سیگار و الکل و دارو های مختلف باید حتما به پزشک گزارش داده شود. سپس پزشک با انجام معاینات فیزیکی لازم و آزمایشات ضروری و کنترل میزان قند خون بیمار راهکار های مناسب جهت درمان را ارائه خواهد داد.

چگونه مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت درمان می شود؟

استفاده از روان کننده های واژینال می تواند در رفع خشکی واژن بسیار مفید باشد. تکنیک های درمانی رفع کاهش پاسخ های جنسی که شامل تغییر در میزان تحریک پذیری فرد می شود نیز کارا می باشد. استفاده از مشاوره های روانشناختی از اهمیت بالایی برخوردار است. انجام تمرینات کگل که سبب تقویت عضلات لگن می شود می تواند تاثیر دیابت بر روی میل جنسی در زنان را کاهش دهد.