یورودینامیک (یوروداینامیک) چیست؟

مطالعات یورودینامیک (UDS) میزان کارکرد مناسب مثانه، اسفنکترها و مجرای ادرار را در زمینه نگهداری و تخلیه ادرار بررسی می‌کنند. این آزمایش‌ها نشان می‌دهند که مثانه چقدر خوب کار می‌کند و چرا ممکن است دچار نشت یا انسداد شده باشد.

انواع مختلفی از تست‌های یورودینامیک وجود دارد و یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است یک یا چند مورد را بر اساس علائم شما توصیه کند، اما آنها معمولاً با هم به عنوان یک آزمایش انجام می‌شوند.

تست‌های زیر، همگی UDS هستند:

 • سیستومتری یا گرفتن سیستومتروگرام
 • الکترومیوگرافی یا گرفتن الکترومیوگرافی (EMG)
 • نمایه فشار مجرای ادرار
 • یوروفلومتری
 • مطالعه فشار تخلیه (مطالعه جریان فشار ادرار)

چرا به یورودینامیک / یوروداینامیک نیاز دارم؟

یورودینامیک به یافتن علت مشکلات مربوط به موارد زیر کمک می‌کند:

 • نشت ادرار/کنترل ادرار شما
 • عدم تخلیه مثانه بطور کامل
 • نیاز بیش از حد به دفع ادرار
 • احساس نیاز ناگهانی به دفع ادرار
 • جریان ادرار ضعیف
 • قطع و وصل شدن جریان ادرار (متناوب)
 • ابتلای مکرر به عفونت‌های مجاری ادراری

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی با شما در مورد علائم‌تان صحبت خواهد کرد. سپس پزشک باید یک معاینه فیزیکی انجام دهد و درمان را با آزمایش‌های ساده ادرار شروع کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، ارائه دهنده شما ممکن است UDS و احتمالاً اشعه ایکس را پیشنهاد دهد. اورولوژیست شما بر اساس آموخته‌های خود یک برنامه درمانی ارائه می‌دهد. آزمایش‌های اضافی به روشن شدن مشکل کمک می‌کند.

برای جلوگیری از عفونت، اغلب قبل و/یا بعد از آزمایش به شما آنتی‌بیوتیک داده می‌شود. همچنین از شما خواسته می‌شود که با مثانه پر به آزمایشگاه بیایید.

یورودینامیک | دکتر مهری مهراد

دستگاه ادراری تحتانی معمولا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه ادراری تحتانی شما شامل مثانه و مجرای ادرار است.

مثانه اندامی بادکنکی شکل است که ادراری را که در کلیه‌ها ساخته می‌شود ذخیره می‌کند و توسط عضلات لگن در قسمت پایین شکم شما جایگاه ثابتی دارد.

مثانه زمانی که پر نباشد شل می‌شود. سیگنال‌های عصبی در مغز به شما اطلاع می‌دهند که مثانه در حال پر شدن است و وقتی پر شد احساس می‌کنید که نیاز به دفع ادرار دارید. سپس مغز به ماهیچه‌های مثانه می‌گوید که منقبض شوند. در این موقع، ادرار از طریق مجرای ادرار از بدن شما خارج می‌شود.

مجرای ادرار شما ماهیچه‌هایی به نام اسفنکتر دارد که به بسته نگه داشتن مجرای ادرار کمک می‌کنند تا قبل از انجام دفع، نشت نکند. هنگامی که مثانه منقبض می‌شود، این اسفنکترها برای خروج ادرار باز می‌شوند.

 

سیستومتری

سیستومتری یا سیستومتروگرام، با مطالعه جریان فشار ادرار، بخشی از آزمایش یورودینامیک (یا UDS) است. این تست‌ها میزان عملکرد مثانه را اندازه گیری و به تشخیص مشکلات مربوط به کنترل ادرار کمک می‌کنند، از جمله: بی‌اختیاری، مشکل در تخلیه مثانه، مثانه بیش فعال، انسداد یا عفونت‌های مکرر.

سیستومتری برای اندازه گیری مقدار ادراری که مثانه می‌تواند نگه دارد استفاده می‌شود. همچنین فشار داخل مثانه و یا زمانی که میل به دفع ادرار دارید، مقدار پری آن را اندازه گیری می‌کند.

 

الکترومیوگرافی (EMG)

الکترومیوگرافی فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب کف لگن را آزمایش می‌کند. اگر مشکل ادراری مربوط به آسیب عصب یا عضله یا حرکت غیر طبیعی عضلات کف لگن باشد، از این روش استفاده می‌شود؛ به این صورت که حسگرهای چسبنده کوچکی در نزدیکی مجرای ادرار یا راست روده قرار می‌گیرند تا فعالیت عضلانی و عصبی را ثبت کنند. این تست قدرت و فعالیت عضلات و اعصاب داخل و اطراف مثانه و اسفنکترها را اندازه گیری می‌کند.

 

سنجش فشار مجرای ادرار(UPP)

برای اطلاع از قدرت مجرای ادرار و خروجی آن، ممکن است آزمایشات بیشتری انجام شود. به این شکل که یک کاتتر دارای حسگر در مجرای ادرار به جلو و عقب حرکت داده می‌شود تا اطلاعات مربوط به مجرای ادرار و خروجی را ثبت کند.

این تست که توسط متخصصان اورولوژی انجام می‌شود، یک آزمایش معمولی نیست. با این حال، ممکن است توسط یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی انجام شود.

 

یوروفلومتری

اوروفلوومتری میزان ادرار و سرعت خروج آن را اندازه گیری می‌کند که در دو قسمت انجام می‌شود. اگر مشکل ادرار و یا جریان آهسته دفع دارید، پزشک ممکن است این آزمایش را پیشنهاد کند. با اندازه گیری میانگین و بالاترین میزان جریان ادرار، این آزمایش می‌تواند انسدادی مثل بزرگ شدن پروستات را نشان دهد. از شما خواسته می‌شود با مثانه پر برای بهترین نتایج، وارد آزمایشگاه شوید.

یورودینامیک | دکتر مهری مهراد

مطالعه فشار تخلیه

مطالعه جریان فشار، فشار مثانه شما را هنگام دفع ادرار و همچنین میزان جریان آن را اندازه گیری می‌کند. این مطالعه به یافتن انسداد در مثانه که ناشی از بزرگ شدن پروستات است، کمک می‌کند و یا هنگامی که با سیستومتروگرام (CMG) ترکیب می‌شود ممکن است مثانه ضعیف یا مشکلات دیگری را شناسایی کند.

وقتی احساس کردید مثانه‌تان پر است، از شما خواسته می‌شود روی یک صندلی مخصوص ادرار کنید. این بار، به کمک یک سوند فشار خالی (مانومتر) ادرار خواهید کرد که کوچک است و ادرار شما در اطراف آن جریان می‌یابد. این ابزار اندازه‌گیری می‌کند که عضلات مثانه در هنگام خالی شدن چقدر خوب کار می‌کنند.

بعد از انجام بررسی‌ها، بعضی از افراد احساس سوزش یا درد می‌کنند یا ممکن است خون در ادرار خود ببینند که طی یک یا دو روز از بین می‌رود. اگر همچنان خون در ادرار خود مشاهده می‌کنید یا تب دارید، لطفاً به پزشک خود اطلاع بدهید.

 

بعد از آزمایش

آزمایشات یوروداینامیک ممکن است برای چند ساعت در هنگام ادرار کردن، ناراحتی جزئی برای شما ایجاد کند که نوشیدن چندین لیوان آب شیرین بعد از آزمایش به رفع آن کمک می‌کند. حتی می‌توانید با قرار دادن یک پارچه گرم و مرطوب بر روی دهانه مجرای ادرار، آرامش پیدا کنید.

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، نتایج آزمایش را با شما در میان می‌گذارد. بعد از کسب اطلاعات بیشتر، شما و ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد بهترین برنامه درمانی تصمیم خواهید گرفت.


منبع: Urology Health