در مردانی که میل‌جنسی آن‌ها کاهش پیدا کرده است و یا اینکه به طور کامل وجود ندارد و با وجود تحریک ذهنی توانایی رسیدن به نعوظ در آلت تناسلی آنها وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توانند رابطه جنسی موفقی داشته باشند، ناتوانی جنسی وجود دارد. در تمامی مردان با بالا رفتن سن تغییر در میل جنسی آنها بوجود می‌آید که در بیشتر موارد این میل کاهش پیدا می‌کند. یکی از شایع‌ترین دلایلی که مراجعه‌کنندگان به متخصص اورولوژی مراجعه می‌کنند ناتوانی جنسی است که در ابتدا باید علل ایجاد کننده این عارضه مشخص شود.

انواع ناتوانی جنسی مردان

در واقع دلایل به وجود آمدن ناتوانی جنسی به دو دسته ذهنی و مشکلات فیزیکی تقسیم می‌شود.

ناتوانی جنسی با منشا روحی، در مردانی که اضطراب و استرس حاد در زندگی آنها وجود دارد و یا اینکه به دلیل از دست دادن یکی از عزیزان خود و یا فعالیت شغلی شدید استراحت جسمی کمتری داشته‌اند و خلق و خوی آنها تغییر پیدا کرده و بیشتر پرخاشگر می‌شوند و میل‌جنسی آنها نیز کم می‌شود. پس می‌توان گفت، آرامش روحی و روانی، تغذیه مناسب در بالا بردن میل‌جنسی بسیار تاثیر گذار است.

ناتوانی جنسی با منشا جسمی در صورتی که به هر دلیل سلامت جسمی مردی ضعیف شود می‌تواند در میل‌جنسی وی نیز تاثیر مستقیمی بگذارد که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

علل ناتوانی جنسی مردان

دیابت و ناتوانی جنسی مردان: مرض قند که یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در تمام دنیا است بیشتر اوقات زمانی تشخیص داده می‌شود که فرد چندین سال دچار دیابت شده است و خود از آن اطلاعی ندارد و به بافت‌های عصبی و عروقی فرد آسیب وارد شده است. زمانی که جداره عروق بدن که شامل آلت تناسلی هم می‌شود تنگ می‌شود، توان جنسی به مرور زمان کم می‌شود. به همین دلیل چون این بیماری نشانه‌های حادی در ابتدای بیماری ندارد بهتر است برای پیشگیری از تخریب و آسیب‌های عروقی مرتبا آزمایش خون انجام دهید. به خصوص در افرادی که سابقه بیماری در خانواده آن‌ها وجود دارد.

فشارخون و ناتوانی جنسی مردان: کسانی که برای کنترل فشار خون از داروهای پایین آورنده استفاده می‌کنند ممکن است در نعوظ آنها اختلال بوجود بیاید.

جراحی لگنی و ناتوانی جنسی مردان: در بیماری‌هایی همچون سرطان پروستات و سرطان رکتوم ممکن است عمل جراحی در قسمت لگن و در سطح وسیعی انجام بگیرد که می‌تواند به عروق و عصب آلت تناسلی آسیب وارد کند و در نعوظ اختلال بوجود بیاید.

اختلالات هورمونی و ناتوانی جنسی مردان: برای مثال می‌توان گفت بالا بودن پرولاکتین در بدن و یا تغییر در تولید هورمون استروژن می‌تواند یکی از عوامل تغییر دهنده میل جنسی باشد.

مصرف دخانیات و الکل و ناتوانی جنسی مردان: استفاده از سیگار به طور مرتب و زیاد، داروهای روان گردان و مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی همگی در ناتوانی جنسی تاثیر گذار می‌باشد.

ناتوانی جنسی مردان | کلینیک اورولوژی مهراد

علائم ناتوانی جنسی مردان

  • سفت نشدن آلت تناسلی
  • بعد از نعوظ بلافاصله برای اقدام به مقاربت، سفتی آلت از بین می‌رود.
  • با وجود میل جنسی زیاد سفتی مطلوبی برای دخول به وجود نمی‌آید.
  • بعد از نعوظ بلافاصله انزال رخ می‌دهد و مقاربت جنسی صورت نمی‌گیرد.

تشخیص ناتوانی جنسی مردان

ریجی اسکن: این ابزار به مردان کمک می‌کند که بتوانند عوامل مشکلزای روحی را از علل جسمی ناتوانی جنسی تشخیص دهند. فرد یک شب در بیمارستان بستری می‌شود و دستگاه به آلت تناسلی وی متصل می‌شود و نعوظ شبانه ثبت و اندازه‌گیری می‌گردد و اگر نعوظ قوی شکل بگیرد، می‌توان گفت منشا ناتوانی جنسی مسائل روحی و ذهنی است و در صورتی که تست ریجی اسکن منفی باشد در مرحله بعدی، کارکرد عروق آلت آنالیز می‌شود.

این امر با سونوگرافی رنگی و همچنین با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین قابل انجام است. این ترکیبات باعث گشادی عروق آلت می‌شود. این تزریق باید توسط پزشک مربوطه صورت بگیرد و بعد از تزریق میزان قدرت نعوظ آلت تناسلی بررسی می‌شود که آیا نشت وریدی و یا نارسایی عروقی وجود دارد یا خیر.

در مرحله سوم برای تشخیص علت ناتوانی جنسی میزان قندخون، هورمون‌های جنسی، پرولاکتین و تیروئید اندازه‌گیری می‌شوند.

درمان ناتوانی جنسی مردان

اگر علت ناتوانی جنسی به دلایل مصرف دارویی مانند فشار خون، افسردگی و یا داروهای قلبی و عروقی باشد بهتر است با مشورت پزشک خود داروها به داروهایی که کمترین عوارض جنسی را دارند تغییر پیدا کند.

در صورتی که مشکلات عروقی باشد و خون‌رسانی به دلیل تنگی شریان مختل شده باشد باید با مشاوره عروقی این مشکل حل شود زیرا درمان دارویی برای نشت وریدی وجود ندارد و در مواردی که این مشکل شدید شده باشد جراحی باید انجام بگیرد و یا از پروتز استفاده شود.

درمان‌های دارویی مانند ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل که بسیارهم رایج هستند حتما باید زیر نظر متخصص باشد زیرا در صورتی که مشکلات قلبی و عروقی وجود داشته باشد و یا مصرف داروها به صورت همزمان می‌تواند مشکلات دیگری را بوجود بیاورد. از عوارض این داروها می‌توان به داغ شدن بدن، سردرد و گرگرفتگی اشاره کرد.

استفاده از وکیوم که آلت تناسلی پیش از مقاربت در داخل آن قرار می‌گیرد و یا کاشت پروتز در آلت تناسلی هم از دیگر روش‌های درمانی است که می‌تواند به نعوظ مردان کمک کند.

در انتها باید گفت بهتر است مردان ورزش روزمره، برنامه تغذیه و خواب منظمی داشته باشند و استرس را از خود دور کنند.