نوار ادرار یا یوروفلومتری چیست؟

پزشکان از یوروفلومتری برای آزمایش مقدار ادرار خالی شده هنگام ادرار کردن استفاده می کنند. نوار ادرار یوروفلومتری سرعت ادرار را اندازه گیری می کند و می تواند به پزشک شما کمک کند تا علل برخی مشکلات ادراری را شناسایی کند.

 

چرا آزمایش نوار ادرار یا یوروفلومتری انجام می شود؟

اگر ادرار آهسته دارید، جریان ادرار ضعیف دارید یا در ادرار کردن مشکلی دارید، پزشک ممکن است نوار ادرار یا یوروفلومتری را توصیه کند و  همچنین ممکن است از آن برای آزمایش عضله اسفنکتر شما استفاده کند. عضله اسفنکتر عضله ای دایره ای است که در اطراف دهانه مثانه محکم بسته می شود. به جلوگیری از نشت ادرار کمک می کند.

نتایج حاصل از نوار ادرار می تواند به پزشک کمک کند تا عملکرد مثانه و اسفنکتر را بررسی کند. این آزمایش همچنین می تواند برای آزمایش انسداد در جریان طبیعی ادرار استفاده شود. با اندازه گیری میانگین و حداکثر میزان جریان ادرار، نوار ادرار  می تواند شدت انسداد یا انسداد را تخمین بزند و می تواند به شناسایی سایر مشکلات ادراری مانند ضعف مثانه یا بزرگ شدن پروستات کمک کند.

 

برخی شرایط می توانند جریان طبیعی ادرار را تحت تأثیر قرار دهند. این شرایط عبارتند از:

هیپرتروفی خوش خیم پروستات، یا بزرگ شدن غده پروستات ، که می تواند مجرای ادرار را به طور کامل مسدود کند

سرطان مثانه

سرطان پروستات

انسداد ادرار

اختلال عملکرد مثانه نوروژنیک یا مشکل مثانه به دلیل مشکل سیستم عصبی مانند تومور نخاع یا آسیب

نوار ادرار

آماده شدن برای نوار ادرار یا یوروفلومتری

شما باید یک نمونه ادرار بدهید. حتماً با مثانه پر به مطب پزشک بروید و برای اطمینان از داشتن ادرار کافی برای آزمایش باید مایعات زیادی بنوشید.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود بگویید. همچنین باید پزشک خود را در مورد همه داروها، ویتامین ها و سایر مکمل هایی که مصرف می کنید، مطلع کنید زیرا برخی از داروها می توانند عملکرد مثانه را مختل کنند.

 

روند آزمایش نوار ادرار یا یوروفلومتری

در این مرحله باید در ظریفی قیف شکل یا توالت مخصوص آزمایش اوروفلو را ادرار کنید.

بهتر است همانند حالت عادی ادرار کنید، بدون اینکه به هیچ وجه سرعت و سرعت را کنترل کنی. تا وقتی دستگاه روشن نشده نباید ادرار کنید زیرا مدارهای  الکترونیکی متصل به قیف یا توالت سرعت و مقدار ادرار را اندازه گیری می کند.

نوار ادرار میزان جریان ادرار را بر حسب میلی لیتر در ثانیه و مدت زمانی را که برای تخلیه کامل مثانه شما طول می کشد، محاسبه می کند. این اطلاعات را بر روی نمودار ثبت می کند. در هنگام ادرار طبیعی، جریان اولیه ادرار شما به آرامی شروع می شود، سرعت می گیرد و سپس سرانجام دوباره کاهش می یابد. نوار ادرار می تواند تفاوت هایی را با استاندارد ثبت کند تا به پزشک کمک کند تا مشکل را تشخیص دهد.

بعد از اتمام ادرار و گزارش دستگاه سپس پزشک در مورد یافته ها صحبت خواهد کرد و بر حسب مورد خاص خود، ممکن است لازم باشد آزمایش ادرار را چند روز متوالی انجام دهید.

نوار ادرار - مشاوره

درک نتایج نوار ادرار یا یوروفلومتری

پزشک شما از نتایج برای تعیین اوج سرعت جریان ی استفاده می کند. پزشکان معمولاً از میزان جریان اوج به همراه الگوی خنثی سازی و حجم ادرار برای تعیین شدت انسداد یا انسداد استفاده می کنند.

کاهش جریان ادرار ممکن است شما را دارای عضلات مثانه ضعیف یا انسداد مجرای ادرار نشان دهد. افزایش جریان ادرار ممکن است باعث ضعف در عضلات شود که به کنترل جریان ادرار کمک می کند. این ممکن است نشانه بی اختیاری ادرار نیز باشد.

پس از آزمایش جریان ادرار، پزشک وضعیت و علائم فردی را قبل از تهیه یک برنامه درمانی در نظر می گیرد. ممکن است به آزمایش اضافی سیستم ادرار نیاز داشته باشید. شما باید در مورد نتایج آزمایش خود با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تشخیص دهید که آیا درمان ضروری است و در صورت نیاز به درمان چه گزینه هایی پیش رو دارید. اگر در ادرار کردن مشکلی دارید با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند نشانه یک بیماری جدی تر باشد.