تزریق بوتاکس برای بی اختیاری ادرار

بوتاکس دارو‌یی بسیار قوی است که وقتی به قسمتی از بدن تزریق می‌شود، ماهیچه‌های آن نقطه را برای مدتی از کار می‌اندازد. بوتاکس به دلیل موارد مصرف بسیار زیاد آن در حیطه‌ی زیبایی، ماده‌ی شناخته شده‌ای است، اما بوتاکس علاوه بر زیبایی در حوزه‌ی درمانی و پزشکی نیز کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. این ماده معمولا برای شرایطی مانند گرفتگی عضلات، سردرد، و همینطور برای درمان بی‌اختیاری ادرار استفاده می‌شود.

بوتاکس یک روش درمانی قابل تحمل است و مقدار استفاده از این ماده در اختلالات گوناگون متفاوت است مثلا در مثانه‌ی بیش فعال و یا درمان گرفتگی‌های مثانه ناشی از اختلال در سیستم عصبی. در اکثر موارد تزریق بوتاکس زمان کوتاهی را لازم خواهد داشت. تاثیر بوتاکس ۶ تا ۸ ماه ماندگار خواهد بود و بعد از آن تزریق دوباره‌ی بوتاکس صورت خواهد گرفت. هیچ محدودیتی در مدت زمان استفاده از بوتاکس وجود ندارد.

سال‌هاست که از بوتاکس برای درمان بی‌اختیاری ادرار استفاده می‌شود. بوتاکس باعث می‌شود که تمرکز ماهیچه‌های مثانه کاهش پیدا کند. بر اثر بیش فعالی مداوم مثانه، که معمولا در خانم‌هایی که پا به سن گذاشته‌اند رخ می‌دهد و یا بر اثر اختلالات نوروژنیک مثانه که ناشی از آسیب‌ها و بیماری‌های عصبی است، اسپاسم مثانه رخ خواهد داد. گرفتگی مثانه نام‌های بسیار زیادی دارد برای مثال بیش‌فعالی مثانه و یا بیش‌ فعالی دتروزر، هایپررفلکسیای دتروزر، و مثانه‌ی عصبی عبارت‌هایی هستند که برای معرفی گرفتگی مثانه استفاده می‌شوند.

برای این امر، لازم است که بوتاکس به ماهیچه‌های مثانه تزریق شود. این عمل در اتاق جراحی و یا در کلینیک انجام خواهد شد. در ابتدا، به وسیله‌ی یک کاتتر، بی‌حسی موضعی در مثانه ایجاد می‌شود. سپس یک اسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می‌شود. یک سوزن بسیار کوچک داخل اسکوپ قرار داده می‌شود که این سوزن با تزریق در نقاط مختلف مثانه، بوتاکس را وارد ماهیچه‌های مثانه می‌کند. اکثر بیماران به راحتی این عمل را تحمل می‌کنند.