عفونت ادراری با وارد شدن میکروب ها و باکتری‌ها به مجاری ادراری، باعث عفونت می‌شوند. این عفونت در دراز مدت باعث آسیب جدی در مثانه و حتی کلیه ها می‌شود.

نام دیگر عفونت مجاری ادراری، اورتریت است. در اورتریت، قارچ‌ها و باکتری‌ها وارد مجاری ادرار می‌شود. در حالتی که با دیدن علائم آن، سعی در درمان این عفونت نکید، عفونت به اندام‌های بالاتر مانند مثانه و کلیه انتقال می‌یابد.

دلایل عفونت مجاری ادراری:

بی‌اختیاری در ادرار یکی از عوامل اصلی در بروز عفونت در مجرای ادرار است. در این حالت با تخلیه نشدن کامل ادرار و تخلیه شدن چند قطره از ادرار زمانی که لباس در تن فرد است، احتمال تشکیل باکتری و ورود آن به بدن فرد بیشتر می‌شود. بی‌اختیاری ادراری در افراد مسن به مراتب بالاتر از بقیه افراد است.

رعایت نکردن نظافت شخصی و نشستن و عوض نکردن مرتب لباس در افراد، باعث تشکیل میکروب‌ها می‌شود.

عفونت مجاری ادراری در خانم‌ها بیشتر از آقایان است زیرا با تفاوتی که در ساختار شکلی بدن خانم‌ها وجود دارد، و نزدیکتربودن مجاری ادراری آن ها به محل دفع مدفوع، احتمال ابتلا به عفونت بیشتر می‌شود.

نخوردن آب کافی در طول شبانه روز و کم شدن آب بدن فرد و دفع نکردن مرتب ادرار، از دلایل دیگر عفونت مجاری ادرار است.

تشخیص عفونت مجاری ادرار:

فردی که از سوزش ادرار و درد در قسمت مثانه رنج می‌برد و همینطور با مشاهده پررنگ شدن ادرار و بد بو شدن آن و گاه با دیدن خون در ادرار خود با مراجعه به دکتر متخصص مثانه و انجام آزمایشات خون و ادرار تحت نظر وی می‌تواند از وجود عفونت آگاه شود.

درمان عفونت مجاری ادراری:

با انجام آزمایشات لازم و تهیه جواب آن، با نظر متخصص مثانه اگر شما مبتلا به عفونت مجاری ادرار باشید، با داروها و آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط متخصص می‌توانید از بیشتر شدن عفونت و بالاتر رفتن آن پیشگیری کنید.

اما اگر از عفونت در بدن خود به موقع مطلع نشوید و آن را درمان نکنید، عفونت به سمت کلیه‌ها و مثانه پیش می‌رود و این باعث مسمومیت خون می‌شود و عواقب خطرناکی را در پی دارد.