ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کند یا نمی‌تواند آن را به مدت کافی برای نزدیکی حفظ نماید. با اینکه امروزه مشکلات جنسی آقایان بسیار شایع شده است ولی قابل درمان است. ناتوانی جنسی در مردان به صورت نعوظ ناقص دیده می شود ولی می‌توان به صورت دائمی باقی بماند. از دلایل ناتوانی جنسی به بیماری های مزمن، داروها، افسردگی، هیجان اشاره کرد.

پس از ویزیت جراح کلیه و مجاری ادراری توصیه های لازم به بیمار داده می شود و جای نگرانی نیست زیرا این ناتوانی قابل درمان است.

بررسی اختلالات و مشکلات جنسی آقایان

اختلال عملکرد ناتوانی جنسی در واقع عدم توانایی در رسیدن به رابطه رضایت بخش جنسی می باشد که ممکن است از ناکافی بودن نعوظ، اشکال در ریختن مایع جنسی در پروستاتیک و اشکال در انزال نشات بگیرد.

برای اینکه راست شدن آلت تناسلی یا نعوظ صورت گیرد، باید قسمت های مختلف بدن باهم هماهنگ باشد، هماهنگی بین روان فرد، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون های خونی، عروق خونی شامل شریان و ورید برای ورود خون به آلت و عدم خروج آن از آلت، ضروری است. وقتی این ها باهم هماهنگی داشته باشند داخل آلت پر از خون شده و باعث بزرگی و سفتی آلت می شود.

ناتوانی جنسی بدلیل عیب های عضوی یا روانی ایجاد می شود و عوامل مختلفی باعث مختل شدن نعوظ می شوند.

در زمانی که مرد استرس و نگرانی در انجام دخول دارد دچار ناتوانی جنسی روانی می گردد. و گاهی بعلت جراحی یا تصادف یا داروها و دلایل هورمونی باعث ناتوانی فرد می گردد. بیماری هایی مانند قند یا دیابت باعث ایجاد ضایعات عروقی عصبی شده و هجوم جریان خون در داخل آلت در زمان تقاضای جنسی مختل کرده و ناتوانی جنسی ناشی از مرض قند را منجر می شود.

دیگر بیماری، بیماری قلبی عروقی می باشد که جریان خون به داخل آلت کم شده و شخص نعوظ کافی ندارد. و وریدها به خوبی عمل نمی کنند و شخص نمی تواند نعوظ را به مدت کافی نگه دارد و به آن ناتوانی جنسی وریدی گویند.

جراحی های زیاد برای کنترل سرطان پروستات، مثانه، روده بزرگ باعث آسیب به عروق و اعصاب مربوط به نعوذ شده و ناتوانی جنسی را ایجاد می کند.

درمان ناتوانی جنسی
درصورتیکه علت ناتوانی روحی باشد باید با مراجعه به روان پزشک می توان مشکل را حل نمود. اگر علت عضوی باشد باید به متخصص مراجعه نمود جهت انجام جراحی یا گذاشتن پروتز و یا مصرف قرص یا تزریق آمپول به داخل عضله و یا آلت می توان مشکلات را حل نمود.

درمان مشکلات جنسی آقایان

در صورتیکه ناتوانی جنسی باشد می‌توان با دستگاه واکیوم و تزریقات و پروتز آلت را درمان نمود. داروهایی مانند ویاگرا در درمان آسیب نخاعی موثر می‌باشد. در صورتیکه منشا شریانی داشته باشد با درمان های غیر جراحی درمان می شود مانند مهارکننده فسفودی استراز خوراکی، واکیوم؛ تزریق مواد وارو اکتیو. تزریق مواد وازو اکتیو داخل جشم غاری درمان مناسبی است و باعث اتساع طولانی مدت شرائین می گردد.

در صورتیکه که ناتوانی منشا وریدی باشد با استفاده از واکیوم و تزریق مواد گشاد کننده عروق داخل جسم غاری برای ایجاد نعوظ استفاده می‌شود. درمان جراحی برای بیمارانی که با درمان کمتر موفق نمی شوند انجام می‌شود.