بیماری‌های پنهان در پشت مشکلات اورولوژیک

دکتر مهری مهراد ، متخصص ارولوژی و مسئول دپارتمان نورویورولوژی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تجریش گفت: بیماری‌های پنهان زیادی در پشت مشکلات اورولوژیک وجود دارند که بسیاری از مردم از آنها بی‌خبر هستند.

دکتر مهری مهراد در این خصوص توضیح داد: مشکلات ادراری نشانگر بیماری های نهفته ای مانند دیابت، پارکینسون، ام اس و غیره است که مبتلایان از آنها بی خبر بوده و دچار عوارض زیادی در سیستم عصبی می شوند.

وی اظهار داشت: دیابت بیماری است که چشم، کلیه و مثانه را درگیر می کند و باید آموزش بدهیم به افراد مبتلا به این بیماری که اگر دچار مشکلات ادراری شدند، باید به پزشکان اورولوژی نیز مراجعه کنند.
این متخصص اورولوژی تصریح کرد: پارکینسون بیماری است که مغز را درگیر می کند و می تواند مثانه را نیز تحت تاثیر قرار دهد ،یا دیسک های کمری و تومور نخاع نیز باعث بی اختیاری ادرار می شوند.
به گفته مهراد، ناهنجاری های مادرزادی در ستون فقرات نیز می تواند عامل شب ادراری و بی اختیاری ادرار کودکان شود مثل اسپاینا بیفیدا ،… که نیاز به بررسی پزشکی دارد.
وی افزود: والدین نباید مشکلات و بی اختیاری ادرار کودکان را ساده تلقی کنند ،زیرا پشت این موضوع ابتلا به بیماری هایی وجود دارد که باید سریعتر درمان شوند.

مشکلات اورولوژی - دکتر مهری مهراد

مسئول دپارتمان نورویورولوژی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تجریش با بیان اینکه در دوران کرونا، ویزیت بیماران در مرکز ارولوژی مهراد به صورت آنلاین انجام می شود، افزود: در دوران کرونایی، ظرفیت پذیرش بیماران و خدمات رسانی به آنان هشت برابر افزایش یافته است و به صورت آنلاین و ویزیت بیماران ‌انجام می شود.

مهراد اظهار داشت: مرکز اورولوژی آنها با شعار هوشمندانه سلامت باش ! با انواع روش های ویزیت آنلاین در خدمت بیماران بوده و است.

وی تاکید کرد: قرار است با کشورهای عربی همکاری کنیم و از این کشورها پذیرش بیمار نورویورولوژی در مرکز تحقیقات فانکشنال جراحی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی داشته باشیم.

مهراد افزود: آموزش نورویورولوژی پزشکان جوان اورولوژی نیز به زودی در کشور آغاز می شود و قرار است با ایجاد مرکزی کشورهای همسایه در زمینه نورو یورولوژی از ما آموزش ببینند.

سعید صفری معاون پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهدا تجریش نیز در این نشست گفت: حیطه فعالیت این مرکز نورویورولوژی و یاری رساندن به بیماران است که سعی داریم این رشته را در کشور گسترش دهیم.

وی افزود: پذیرش تحقیقات مختلف، حمایت مالی از این تحقیقات، برگزاری سمینارها و کنگره ها و پذیرش مقالات علمی و پژوهشی خصوصا بعد از فعالیت مشترک با مرکز مهراد از اهم فعالیت های این مرکز است.